Edukira joan

Castillo de Villamalefa

Castillo de Villamalefa
Castillo de Villamalefa
Espainiako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Valentziako Erkidegoa
ProbintziaCastelló
Valentziar Herrialdeko eskualdeakAlto Mijares
AlkateaDiego Gallen Bou (en) Itzuli
Izen ofizialaCastillo de Villamalefa
Jatorrizko izenaCastillo de Villamalefa
Posta kodea12123
INEk ezarritako kodea12041
HerriburuaCastillo de Villamalefa
Geografia
Koordenatuak40°07′50″N 0°22′49″W / 40.1305°N 0.3804°W / 40.1305; -0.3804
Mapa
Azalera37,7 km²
Altitudea808 m
MugakideakLlucena, Ludiente, Villahermosa del Río, Xodos eta Zucaina
Demografia
Biztanleria110 (2025)
alt_left 39 (%34,5) (%65,5) 74 alt_right
Dentsitatea3 bizt/km²
MatrikulaCS
Hizkuntza ofizialagaztelania
castillodevillamalefa.es

Castillo de Villamalefa (valentzieraz: el Castell de Vilamalefa) Valentziako Erkidegoko udalerria da, Alto Mijares eskualdean eta Castellóko probintzian kokatua.

Azken erroldaren arabera 110 biztanle zituen 37,7 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Llucena, Ludiente, Villahermosa del Río, Xodos eta Zucaina.

Biztanleriaren tamainaUrtea859095100105110115200020052010201520202025Castillo de VillamalefaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 74 gizon, 39 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
1.35
 
90-94
 
0.00
1.35
 
85-89
 
5.13
8.11
 
80-84
 
5.13
8.11
 
75-79
 
15.38
5.41
 
70-74
 
5.13
12.16
 
65-69
 
5.13
9.46
 
60-64
 
7.69
13.51
 
55-59
 
12.82
9.46
 
50-54
 
10.26
4.05
 
45-49
 
2.56
1.35
 
40-44
 
2.56
2.70
 
35-39
 
5.13
10.81
 
30-34
 
0.00
5.41
 
25-29
 
12.82
5.41
 
20-24
 
5.13
0.00
 
15-19
 
2.56
0.00
 
10-14
 
2.56
1.35
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
0.00
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 42,9 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 41,8) gainetik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 12,5 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 1,8 —probintzian % 17,2—.

Udal
Prob
Best
Udalerri berean · % 42,9Probintzia berean · % 38,4Erkidegoan · % 4,5Beste erkidegoa · % 12,5Estatutik kanpo · % 1,8
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 3 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 100)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Errumania, Frantzia dira.

Euro
Europa · % 100
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Errumania2 · % 66,7
Frantzia1 · % 33,3
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 308 etxebizitza zeuden: 66 (% 21,4) nagusiak eta 242 (% 78,6) ez-nagusiak.[4]

308etxebizitza
66etxegune

Etxebizitza multzoa

66
242
Etxebizitza nagusia (66)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (242)

Guztira 66 etxegune zeuden, eta horietatik 37 (% 56,1) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 137
2 pertsona23
3 pertsona4
4 pertsona1
5 edo gehiago1

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 19.444 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 30.098 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.029 euro) gainetik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) gainetik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 20.650 euro zen. Errenta gordina 23.535 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 55,5[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 31,6), beste diru-sarrerak (% 10,6), langabezia-prestazioak (% 1,2), beste prestazioak (% 1,2).

56%
32%
11%
Soldata · % 55,5Pentsioak · % 31,6Langabezia · % 1,2Beste prestazioak · % 1,2Beste sarrerak · % 10,6
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 31,2 da, probintziakoaren (30,2) gainetik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,8 da, probintziakoaren (2,6) gainetik eta Espainiakoaren (2,8) parean.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Castelló.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Castelló.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Castelló.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Castelló.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Valentziako Erkidegoa
Artikulu hau Valentziako Erkidegoko geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.