Edukira joan

Bossée

Bossée
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Erdialdea-Loira Harana
DepartamenduaIndre eta Loira
BarrutiLocheseko barrutia
Kantonamenducanton of Ligueil
Izen ofizialaBossée
Posta kodea37240
Geografia
Koordenatuak47°06′43″N 0°43′44″E / 47.1119°N 0.7289°E / 47.1119; 0.7289
Mapa
Azalera19,01 km²
Altitudea104 m, 121 m eta 116 m
MugakideakBournan, La Chapelle-Blanche-Saint-Martin, Le Louroux, Manthelan, Sainte-Maure-de-Touraine eta Sepmes
Demografia
Biztanleria327 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 178 (%55,3) (%44,7) 144 alt_right
Dentsitatea17 bizt/km²
bossee.fr…

Bossée Frantziako udalerria da, Indre eta Loira departamenduan dagoena, Erdialdea-Loira Harana eskualdean. Azken erroldaren arabera 327 biztanle zituen 19 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Bournan, La Chapelle-Blanche-Saint-Martin, Le Louroux, Manthelan, Sainte-Maure-de-Touraine eta Sepmes.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BosséeBossée
Població amb 1317 habitants (2000)Manthelan (5,5 km)
Població amb 242 habitants (2000)Bournan (5,5 km)
Població amb 661 habitants (2000)Sepmes (6,4 km)
Població amb 471 habitants (2000)Le Louroux (7,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Loirako erdiko haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1850 ordu/urte), uda lehorra)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da, 15,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 717 mm-koa da, urtarrilean 11,3 euri-egun eta uztailean 6,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Épain udalerrian dago, 10,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 745,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,6 °C-koa da, 2019ko uztailaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13,8 °C-koa da, 2009ko urtarrilaren 7an lortua[oh 1][5].

2007an Bossée udalerrian erroldatutako biztanleak 345 ziren. Familiak 146 ziren, horien artean 46 pertsona bakarrekoak ziren (29 bakarrik bizi ziren gizonak eta 17 bakarrik bizi ziren emakumeak), 50 seme-alabarik gabeko familiak ziren eta 50 seme-alabak dituzten bikoteak ziren.

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea3004005006007008001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 144 gizon, 178 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
0.00
 
85-89
 
2.81
3.47
 
80-84
 
6.18
3.47
 
75-79
 
2.81
0.00
 
70-74
 
0.00
11.11
 
65-69
 
8.99
3.47
 
60-64
 
2.81
18.06
 
55-59
 
2.81
6.94
 
50-54
 
24.16
3.47
 
45-49
 
5.62
3.47
 
40-44
 
5.62
6.25
 
35-39
 
5.06
6.94
 
30-34
 
5.62
10.42
 
25-29
 
5.62
3.47
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
5.06
6.25
 
10-14
 
5.62
9.72
 
5-9
 
2.81
3.47
 
0-4
 
8.43
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Bossée udalerrian 327 biztanle zeuden eta 156 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,10 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

327biztanle
156elkarbizitza-unitate
2,10lagun elkarbizitza-unitateko
102familia
Udalerria
% 28
% 25
% 13
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 102 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (44). Guraso bakarreko 20 familietatik 15etan ama zen guraso bakarra. 54 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

39
44
20
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 31,4), erretiratuak (% 25,0), eskulangileak (% 12,8), nekazariak (% 12,8). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 31,4) Indre eta Loira departamenduko batez bestekoaren (% 16,5) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 12,8).[9]

Udalerria
% 13
% 9
% 31
% 13
% 25
Indre eta Loira
% 12
% 16
% 15
% 13
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 192 etxebizitza zeuden. Horietatik 157 egoitza nagusi ziren, 13 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 22 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (186), eta apartamentuak gutxi ziren (6). Egoitza nagusietatik 128 beren jabearen bizilekuak ziren, 25 alokairuan zeuden, 12 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 4 doan lagata.[10]

192etxebizitza
157egoitza nagusi
186etxe
6apartamentu

Etxebizitza multzoa

157
22
Egoitza nagusia (157)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (13)Hutsik (22)

Etxe mota

186
Etxea (186)Apartamentua (6)

Jabetza egoera

128
25
Jabeak (128)Alokairuan (25)HLM (12)Doan lagata (4)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919 aurretik artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (61).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik61
1919-194521
1946-197024
1971-199021
1991-200516
2006-202014

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (80). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (60 etxebizitzatan). 137 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 63 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 89tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela1
2 gela7
3 gela32
4 gela38
5 gela edo gehiago80

Berogailu mota

36
60
51
Fuel-olioa (36)Elektrizitatea (60)Gas botila (11)Bestelakoak (51)

Aparkalekua eta ibilgailuak

137aparkalekua
63ibilgailu 1
89ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 216 biztanleetatik 178 aktibo ziren (% 82,4), horietako 168 lanean (% 77,8) eta 10 langabezian (aktiboen % 5,6).

21615-64 urteko biztanle
% 82,4aktibo
% 77,8lanean
% 5,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 50,0
25-54 urte% 96,8
55-64 urte% 68,8
Gizonak% 84,2
Emakumeak% 81,2

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 10,0
BEPC, brebeta% 14,3
CAP-BEP% 5,7
Batxilergoa% 4,7
Goi-mailako +2% 5,4
Goi-mailako +3/4% 0,0
Goi-mailako +5% 7,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 5,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

38 ez-aktibotik 13 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,2), 16 erretiraturik zeuden (% 42,1) eta 9 bestelako ez-aktibo ziren (% 23,7).

Ez-aktiboak

% 34
% 42
% 24
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 12
% 12
% 9
% 36
% 12
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 74 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 168 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

74enplegu udalerrian
% 68,9soldatapeko
% 31,1ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.170 eurokoa zen.

25.170 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 25.930 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 15 komertzioetatik, 2 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 2 eraikuntza enpresak ziren, 4 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 zurgina zen, 1 argiketaria eta 1 jatetxe.[12]

2009an zegoen establezimendu komertzial bakarra okindegi bat zen.[13]

2000. urtean Bossée udalerrian 25 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.264 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako haur-eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1992ko urtarrilaren 1an eta 2021ko irailaren 15an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Épain », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]