Edukira joan

Beaune-d'Allier

Beaune-d'Allier
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Allier
BarrutiMontluçoneko barrutia
Kantonamenducanton of Montmarault
Izen ofizialaBeaune-d'Allier
Beaune
Posta kodea03390
Geografia
Koordenatuak46°16′52″N 2°53′06″E / 46.2811°N 2.885°E / 46.2811; 2.885
Mapa
Azalera24,2 km²
Altitudea360 m, 586 m eta 485 m
MugakideakBlomard, Hyds, Louroux-de-Beaune, Saint-Bonnet-de-Four, Vernusse eta Lapeyrouse
Demografia
Biztanleria296 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 145 (%49,3) (%50,7) 149 alt_right
Dentsitatea12 bizt/km²
mairie-beaune-dallier.fr

Beaune-d'Allier Frantziako udalerri bat da Allier departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 296 biztanle zituen 24,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Blomard, Hyds, Louroux-de-Beaune, Saint-Bonnet-de-Four, Vernusse eta Lapeyrouse.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Beaune-d'AllierBeaune-d'Allier
Població amb 304 habitants (2000)Hyds (4,2 km)
Població amb 972 habitants (2000)Bézenet (5,5 km)
Població amb 731 habitants (2000)Montvicq (6,3 km)
Població amb 575 habitants (2000)Lapeyrouse (6,5 km)
Població amb 1574 habitants (2000)Montmarault (6,5 km)
Població amb 311 habitants (2000)Colombier (7,1 km)
Població amb 204 habitants (2000)Blomard (7,2 km)
Població amb 157 habitants (2000)Vernusse (7,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko mendebaldea eta ipar-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 900-1500 mm artekoa, gehiena udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,1 °C-koa da, 5,4 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 824 mm-koa da, urtarrilean 10,9 euri-egun eta uztailean 7,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montmarault udalerrian dago, 6,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 811,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,5 °C-koa da, 2019ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,5 °C-koa da, 2005ko martxoaren 1an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea2004006008001000120014001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 149 gizon, 145 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
0.00
6.04
 
85-89
 
0.00
3.36
 
80-84
 
3.45
0.00
 
75-79
 
6.21
3.36
 
70-74
 
6.21
15.44
 
65-69
 
0.00
10.07
 
60-64
 
16.55
3.36
 
55-59
 
6.21
6.04
 
50-54
 
9.66
18.79
 
45-49
 
3.45
6.71
 
40-44
 
3.45
0.00
 
35-39
 
13.79
10.07
 
30-34
 
0.00
0.00
 
25-29
 
3.45
3.36
 
20-24
 
0.00
3.36
 
15-19
 
10.34
3.36
 
10-14
 
6.90
0.00
 
5-9
 
10.34
6.71
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Beaune-d'Allier udalerrian 296 biztanle zeuden eta 139 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,13 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 52 kide bakarrekoak ziren, 38 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 35 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[9]

296biztanle
139elkarbizitza-unitate
2,13lagun elkarbizitza-unitateko
83familia
35Bikotea seme-alabekin
38Bikotea seme-alabarik gabe etxean
5Guraso bakarrekoak
52Kide bakarrekoa
10Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 83 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (38). Guraso bakarreko 10 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 48 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

38
35
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 222 etxebizitza zeuden. Horietatik 141 egoitza nagusi ziren, 39 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 43 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (218), eta apartamentuak gutxi ziren (3). Egoitza nagusietatik 126 beren jabearen bizilekuak ziren, 13 alokairuan zeuden, 0 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 2 doan lagata.[10]

222etxebizitza
141egoitza nagusi
218etxe
3apartamentu

Etxebizitza multzoa

141
39
43
Egoitza nagusia (141)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (39)Hutsik (43)

Etxe mota

218
Etxea (218)Apartamentua (3)

Jabetza egoera

126
13
Jabeak (126)Alokairuan (13)Doan lagata (2)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik84
1919-194520
1946-19707
1971-199014
1991-20056
2006-20208

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (77). 94 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 108 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 56 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 77tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela4
2 gela8
3 gela17
4 gela35
5 gela edo gehiago77

Berogailu mota

15
26
94
Fuel-olioa (15)Elektrizitatea (26)Gas botila (6)Bestelakoak (94)

Aparkalekua eta ibilgailuak

108aparkalekua
56ibilgailu 1
77ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 179 biztanleetatik 137 aktibo ziren (% 76,5), horietako 128 lanean (% 71,5) eta 9 langabezian (aktiboen % 6,6).

17915-64 urteko biztanle
% 76,5aktibo
% 71,5lanean
% 6,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 48,0
25-54 urte% 92,9
55-64 urte% 51,2
Gizonak% 79,2
Emakumeak% 74,7

42 ez-aktibotik 12 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 28,6), 15 erretiraturik zeuden (% 35,7) eta 15 bestelako ez-aktibo ziren (% 35,7).

Ez-aktiboak

% 29
% 36
% 36
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 33 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 128 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

33enplegu udalerrian
% 45,5soldatapeko
% 54,5ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.610 eurokoa zen.

23.610 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.430 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 9 komertzioetatik, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 2 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 1 garraio enpresa zen, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 finantziazio enpresa zen, 1 zerbitzu enpresa zen eta 1 administrazio publikoko enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 3 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen eta 2 jatetxeak.[12]

2000. urtean Beaune-d'Allier udalerrian 28 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.710 hektarea erabiltzen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1991ko azaroaren 1an eta 2021ko uztailaren 12an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Montmarault », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]