Edukira joan

Béost

Béost
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Akitania Berria
Departamendua Pirinio Atlantikoak
BarrutiOloroe-Donamariako barrutia
KantonamenduLaruntzeko kantonamendua
Izen ofizialaBéost
Posta kodea64440
Geografia
Koordenatuak42°59′35″N 0°24′50″W / 42.9931°N 0.4139°W / 42.9931; -0.4139
Mapa
Azalera43,5 km²
Altitudea484 m, 2.688 m eta 1.421 m
MugakideakEaux-Bonnes, Laruntz, Louvie-Soubiron, Arbéost eta Arrens-Marsous
Demografia
Biztanleria231 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 118 (%51,8) (%48,2) 110 alt_right
Dentsitatea5 bizt/km²
mairie-beost.fr

Béost Frantziako Pirinio Atlantikoak departamenduan dagoen udalerria da. Azken erroldaren arabera 231 biztanle zituen 43,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Eaux-Bonnes, Laruntz, Louvie-Soubiron, Arbéost eta Arrens-Marsous.

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Pirinio Atlantikoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio handiak (>1200 mm/urte) urte osoan; negu oso epela (7,5 °C lautadan), haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 14 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1443 mm-koa da, urtarrilean 11,4 euri-egun eta uztailean 9,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Arbiost udalerrian dago, 11 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 1411,1 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 35,8 °C-koa da, 2019ko ekainaren 27an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,9 °C-koa da, 2012ko otsailaren 8an lortua[oh 1][5].

BiztanleriaUrtea1502002503003504004501750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 110 gizon, 118 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
4.24
0.00
 
85-89
 
11.86
8.18
 
80-84
 
4.24
8.18
 
75-79
 
11.86
0.00
 
70-74
 
0.00
4.55
 
65-69
 
0.00
8.18
 
60-64
 
7.63
0.00
 
55-59
 
0.00
4.55
 
50-54
 
0.00
8.18
 
45-49
 
4.24
21.82
 
40-44
 
11.86
4.55
 
35-39
 
4.24
0.00
 
30-34
 
7.63
4.55
 
25-29
 
7.63
4.55
 
20-24
 
0.00
0.00
 
15-19
 
0.00
9.09
 
10-14
 
12.71
9.09
 
5-9
 
11.86
4.55
 
0-4
 
0.00
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[6].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Béost udalerrian 231 biztanle zeuden eta 111 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,08 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Horietatik 43 kide bakarrekoak ziren, 24 etxean seme-alabarik ez zuten bikoteek osatuak eta 29 seme-alabekin bizi ziren bikoteek. Datuok erroldaren laginketan oinarritzen direnez, udalerri honetako kopuruak biribilduta daude eta zehaztasun mugatukoak dira.[8]

231biztanle
111elkarbizitza-unitate
2,08lagun elkarbizitza-unitateko
63familia
29Bikotea seme-alabekin
24Bikotea seme-alabarik gabe etxean
10Guraso bakarrekoak
43Kide bakarrekoa
5Bestelakoak
Laginketan oinarritutako datuak, biribilduta; ez dira ehunekotan adierazten.

Udalerrian 63 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (29). Guraso bakarreko 10 familietatik 10etan ama zen guraso bakarra. 29 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[8]

24
29
10
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

2023 erroldaren arabera, udalerrian 250 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (126), 115 egoitza nagusiekin alderatuta eta 9 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (173), eta apartamentuak gutxi ziren (75). Egoitza nagusietatik 81 beren jabearen bizilekuak ziren, 31 alokairuan zeuden, 1 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 3 doan lagata.[9]

250etxebizitza
115egoitza nagusi
173etxe
75apartamentu

Etxebizitza multzoa

115
126
Egoitza nagusia (115)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (126)Hutsik (9)

Etxe mota

173
75
Etxea (173)Apartamentua (75)

Jabetza egoera

81
31
Jabeak (81)Alokairuan (31)HLM (1)Doan lagata (3)

Eraikuntza garaia

1919 aurretik30
1919-19455
1946-197011
1971-199027
1991-200517
2006-202024

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (53). 57 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 64 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 54 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 52tan bi edo gehiago.[9]

Gela kopurua

1 gela3
2 gela3
3 gela27
4 gela29
5 gela edo gehiago53

Berogailu mota

46
57
Fuel-olioa (6)Elektrizitatea (46)Gas botila (6)Bestelakoak (57)

Aparkalekua eta ibilgailuak

64aparkalekua
54ibilgailu 1
52ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 125 biztanleetatik 103 aktibo ziren (% 82,4), horietako 97 lanean (% 77,6) eta 6 langabezian (aktiboen % 5,8).

12515-64 urteko biztanle
% 82,4aktibo
% 77,6lanean
% 5,8langabezia-tasa

22 ez-aktibotik 4 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 18,2), 13 erretiraturik zeuden (% 59,1) eta 5 bestelako ez-aktibo ziren (% 22,7).

Ez-aktiboak

% 18
% 59
% 23
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Udalerrian 35 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 97 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

35enplegu udalerrian
% 54,3soldatapeko
% 45,7ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 27.330 eurokoa zen.

27.330 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 26.300 €
  1. Estazioko erregistroak 2007ko abenduaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Arbeost_sapc », fiche climatologique. .
  6. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  7. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  8. 1 2 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. 1 2 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]