Edukira joan

Aiós

Aiós
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Puy-de-Dôme
BarrutiRiomeko barrutia
Kantonamenducanton of Montaigut
Izen ofizialaYoux
Posta kodea63700
Geografia
Koordenatuak46°08′41″N 2°47′57″E / 46.1447°N 2.7992°E / 46.1447; 2.7992
Mapa
Azalera19,13 km²
Altitudea495 m, 743 m eta 609 m
MugakideakMontaigut-en-Combraille, La Crouzille, Menat, Neuf-Église, Le Quartier, Saint-Éloy-les-Mines eta Teilhet
Demografia
Biztanleria864 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 418 (%48) (%52) 453 alt_right
Dentsitatea45 bizt/km²
youx.fr

Aiós (okzitanieraz Aiós, frantsesez eta ofizialki: Youx) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Puy-de-Dôme departamenduan dago, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 864 biztanle zituen 19,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Montaigut-en-Combraille, La Crouzille, Menat, Neuf-Église, Le Quartier, Saint-Éloy-les-Mines eta Teilhet.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
YouxYoux
Població amb 217 habitants (2000)Le Quartier (3,8 km)
Població amb 1066 habitants (2000)Montaigut (4,0 km)
Població amb 299 habitants (2000)Teilhet (5,5 km)
Població amb 281 habitants (2000)La Crouzille (5,7 km)
Població amb 164 habitants (2000)La Cellette (7,7 km)
Població amb 259 habitants (2000)Virlet (8,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta Massif Centraleko mendebaldea eta ipar-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 900-1500 mm artekoa, gehiena udazkenean eta neguan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 9,9 °C-koa da, 15 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 837 mm-koa da, urtarrilean 10,8 euri-egun eta uztailean 7,7 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Pionsat udalerrian dago, 9,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 917,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41 °C-koa da, 1952ko abuztuaren 12an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -27,5 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea30060090012001500180021001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 453 gizon, 418 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
2.39
1.10
 
85-89
 
3.59
1.10
 
80-84
 
2.39
7.73
 
75-79
 
7.18
8.83
 
70-74
 
11.96
11.04
 
65-69
 
10.77
6.62
 
60-64
 
7.18
9.93
 
55-59
 
3.59
12.14
 
50-54
 
3.59
6.62
 
45-49
 
5.02
4.42
 
40-44
 
7.42
4.42
 
35-39
 
3.83
4.42
 
30-34
 
1.20
2.21
 
25-29
 
8.61
1.10
 
20-24
 
1.20
1.10
 
15-19
 
3.83
10.38
 
10-14
 
7.42
2.21
 
5-9
 
5.02
4.64
 
0-4
 
3.83
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Youx udalerrian 864 biztanle zeuden eta 459 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,88 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 45,1), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

864biztanle
459elkarbizitza-unitate
1,88lagun elkarbizitza-unitateko
252familia
Udalerria
% 15
% 31
% 9
% 45
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 252 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (140). Guraso bakarreko 40 familietatik 25etan ama zen guraso bakarra. 150 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 45k seme-alaba bakarra zuten etxean, 41k bi, eta 16k hiru edo gehiago.[9]

140
71
40
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean150
Seme-alaba bat45
Bi seme-alaba41
Hiru seme-alaba16
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 749 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,8 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 57,7. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 25-39 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,2).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 15
40-54% 19
55-64% 32
65-79% 33
80 +% 58
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 73
40-54% 69
55-64% 58
65-79% 64
80 +% 34

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 45,8 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,7 izatezko bikotean eta % 3,2 PACS bidez lotuta). % 22,3 ezkongabeak ziren, % 11,3 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 45,8
Ezkongabea% 22,3
Alarguna% 11,3
Izatezko bikotean% 10,7
Dibortziatuta% 6,7
PACS bidez lotuta% 3,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 43,4), eskulangileak (% 21,8), enplegatuak (% 15,3), erdi-mailako lanbideak (% 8,7). Talde nagusia (erretiratuak, % 43,4) Puy-de-Dôme departamenduko batez bestekoaren (% 31,8) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 2,2).[9]

Udalerria
% 9
% 15
% 22
% 43
Puy-de-Dôme
% 11
% 15
% 15
% 13
% 32
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 627 etxebizitza zeuden. Horietatik 457 egoitza nagusi ziren, 72 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 98 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (601), eta apartamentuak gutxi ziren (24). Egoitza nagusietatik 371 beren jabearen bizilekuak ziren, 74 alokairuan zeuden, 22 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 12 doan lagata.[10]

627etxebizitza
457egoitza nagusi
601etxe
24apartamentu

Etxebizitza multzoa

457
72
98
Egoitza nagusia (457)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (72)Hutsik (98)

Etxe mota

601
Etxea (601)Apartamentua (24)

Jabetza egoera

371
74
Jabeak (371)Alokairuan (74)HLM (22)Doan lagata (12)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1919-1945 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (124).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik95
1919-1945124
1946-197073
1971-199079
1991-200550
2006-202031

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (190). 163 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 314 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 223 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 194tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela5
2 gela30
3 gela91
4 gela142
5 gela edo gehiago190

Berogailu mota

116
68
102
163
Gas sarea (116)Fuel-olioa (68)Elektrizitatea (102)Gas botila (8)Bestelakoak (163)

Aparkalekua eta ibilgailuak

314aparkalekua
223ibilgailu 1
194ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 456 biztanleetatik 327 aktibo ziren (% 71,7), horietako 297 lanean (% 65,1) eta 30 langabezian (aktiboen % 9,2).

45615-64 urteko biztanle
% 71,7aktibo
% 65,1lanean
% 9,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 36,4
25-54 urte% 91,5
55-64 urte% 49,3
Gizonak% 72,8
Emakumeak% 71,0

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,8
BEPC, brebeta% 7,1
CAP-BEP% 12,0
Batxilergoa% 4,7
Goi-mailako +2% 6,5
Goi-mailako +3/4% 4,5
Goi-mailako +5% 16,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

129 ez-aktibotik 32 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 24,8), 52 erretiraturik zeuden (% 40,3) eta 45 bestelako ez-aktibo ziren (% 34,9).

Ez-aktiboak

% 25
% 40
% 35
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 17
% 38
% 35
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 85 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 297 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

85enplegu udalerrian
% 70,6soldatapeko
% 30,6ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.080 eurokoa zen.

23.080 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.040 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 20 komertzioetatik, 1 janari enpresa zen, 1 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresa zen, 6 eraikuntza enpresak ziren, 5 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 2 garraio enpresak ziren, 2 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 1 zerbitzu enpresa zen eta 2 administrazio publikoko enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 8 zerbitzu publikoetatik, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia zen, 1 igeltseroa, 3 margolariak, 1 iturgina eta 2 jatetxeak.[12]

2009an zeuden 2 establezimendu komertzialetatik, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen eta 1 harategia zen.[13]

2000. urtean Youx udalerrian 16 nekazaritza-ustiategi zeuden, 616 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an botika 1 eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 1947ko otsailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Pionsat », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]