Edukira joan

Abella de la Conca

Abella de la Conca
Abella de la Conca
Kataluniako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Espainia
Autonomia Katalunia
ProbintziaLleidako probintzia
EskualdeaPallars Jussà
AlkateaMontserrat Gimo
Izen ofizialaAbella de la Conca
Jatorrizko izenaAbella de la Conca
Posta kodea25651
INEk ezarritako kodea25001
HerriburuaAbella de la Conca
Geografia
Koordenatuak42°09′42″N 1°05′31″E / 42.161566°N 1.092022°E / 42.161566; 1.092022
Mapa
Azalera78,3 km²
Altitudea956 m
MugakideakCabó, Coll de Nargó, Isona i Conca Dellà eta Conca de Dalt
Demografia
Biztanleria156 (2025)
alt_left 79 (%48,8) (%51,2) 83 alt_right
Dentsitatea2 bizt/km²
Etxebizitzak28
Informazio gehigarria
Sorrera2007
Telefono aurrizkia973 25, 973 66
MatrikulaL
Hizkuntza ofizialakatalan
abellaconca.ddl.net

Abella de la Conca Kataluniako udalerria da, Pallars Jussà eskualdean eta Lleidako probintzian kokatua. Azken erroldaren arabera 156 biztanle zituen 78,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Cabó, Coll de Nargó, Isona i Conca Dellà eta Conca de Dalt.

Biztanleriaren tamainaUrtea020040060080010001200140017001750180018501900195020002050Abella de la ConcaBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2025
Guztira: 83 gizon, 79 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.00
 
95-99
 
0.00
2.41
 
90-94
 
2.53
2.41
 
85-89
 
5.06
0.00
 
80-84
 
5.06
8.43
 
75-79
 
0.00
2.41
 
70-74
 
8.86
12.05
 
65-69
 
2.53
9.64
 
60-64
 
5.06
7.23
 
55-59
 
7.59
10.84
 
50-54
 
10.13
8.43
 
45-49
 
11.39
8.43
 
40-44
 
5.06
3.61
 
35-39
 
6.33
3.61
 
30-34
 
5.06
3.61
 
25-29
 
7.59
3.61
 
20-24
 
6.33
2.41
 
15-19
 
2.53
8.43
 
10-14
 
2.53
1.20
 
5-9
 
3.80
1.20
 
0-4
 
2.53
Iturria: Instituto Nacional de Estadística[1]

Jaiolekuari dagokionez, 2022. urtean biztanleen % 27,5 udalerri berean jaioak ziren[2], probintziako batez bestekoaren (% 39,5) azpitik. Beste erkidego batzuetan jaiotakoak (Nafarroa barne) % 4,2 dira, eta espainiar estatutik kanpo jaiotakoak % 14,4 —probintzian % 21—.

Udal
Prob
Erki
Esta
Udalerri berean · % 27,5Probintzia berean · % 25,7Erkidegoan · % 28,1Beste erkidegoa · % 4,2Estatutik kanpo · % 14,4
Biztanleria jaiolekuaren eta bizilekuaren arabera (2022). Iturria: INE.

Biztanleria atzerritarra

Espainiar estatutik kanpo jaiotako 22 biztanleren artean, gehienak Europan jaioak dira (% 81,8)[3]. Jaiolekuko herrialde nagusiak Errumania, Frantzia, Erresuma Batua dira.

Amer
Euro
Amerika · % 13,6Europa · % 81,8Afrika · % 4,5
Espainiar estatutik kanpo jaiotakoak, eskualdeka (2025). Iturria: INE.
Errumania9 · % 40,9
Frantzia3 · % 13,6
Erresuma Batua2 · % 9,1
Maroko1 · % 4,5
Jaiolekuko herrialde nagusiak. Iturria: INE.

INEren 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 117 etxebizitza zeuden: 65 (% 55,6) nagusiak eta 52 (% 44,4) ez-nagusiak.[4]

117etxebizitza
65etxegune

Etxebizitza multzoa

65
52
Etxebizitza nagusia (65)Ez-nagusia (bigarrena edo hutsa) (52)

Guztira 65 etxegune zeuden, eta horietatik 20 (% 30,8) pertsona bakarrekoak ziren.[5]

Etxeguneak tamainaren arabera

Pertsona 120
2 pertsona14
3 pertsona15
4 pertsona7
5 edo gehiago9

Diru-sarrerak

2023. urtean, biztanle bakoitzeko batez besteko errenta garbia 12.666 euro-koa zen[6], eta etxegune bakoitzeko 34.664 euro-koa. Balio hori probintziako batez bestekoaren (14.713 euro) azpitik dago, eta Espainiako batez bestekoaren (15.036 euro) azpitik. Kontsumo-unitateko errentaren mediana (etxeguneen tamaina eta osaera kontuan hartzen dituen neurria) 16.450 euro zen. Errenta gordina 15.046 euro-koa izan zen pertsonako.

Diru-sarreren iturri nagusia soldata da, guztizkoaren % 50[7]. Gainerako iturriak: pentsioak (% 21,6), beste diru-sarrerak (% 20,8), langabezia-prestazioak (% 1,7), beste prestazioak (% 5,8).

50%
22%
21%
Soldata · % 50Pentsioak · % 21,6Langabezia · % 1,7Beste prestazioak · % 5,8Beste sarrerak · % 20,8
Diru-sarreren banaketa iturriaren arabera.

Desberdintasuna

Errentaren banaketaren desberdintasuna neurtzeko Gini indizea erabiltzen da[8][oh 1]Udalerrian indizea 27,6 da, probintziakoaren (30,3) azpitik eta Espainiakoaren (32,1) azpitik. P80/P20 zatidurak, hau da errenta-banaketaren 80. eta 20. pertzentilen arteko zatidura, 2,2 da, probintziakoaren (2,6) azpitik eta Espainiakoaren (2,8) azpitik.

  1. 0 balioak berdintasun osoa adierazten du eta 100 balioak desberdintasun handiena; zenbat eta baxuagoa, orduan eta banaketa berdinagoa.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. (Gaztelaniaz) «Población por sexo, edad (grupos quinquenales) y nacionalidad (española/extranjera)(68535)» INE (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. INE, «Población por relación entre lugar de nacimiento y de residencia» (Padroia), Jatorria Lleida.tab.
  3. INE, «Población por país de nacimiento» (Padroia), Jaioterria Lleida.tab.
  4. (Gaztelaniaz) «Etxebizitzak udalerrika eta motaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  5. (Gaztelaniaz) «Etxeguneak udalerrika eta tamainaren arabera» 2021eko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsua (Espainiako Estatistika Institutua).
  6. INE, «Indicadores de renta media y mediana» (ADRH), ADHR errenta Lleida.tab.
  7. INE, «Distribución por fuente de ingresos» (ADRH), ADHR fuente Lleida.tab.
  8. INE, «Índice de Gini y distribución de la renta P80/P20» (ADRH), ADHR gini erreferentziak.tab.

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
Geografia
Katalunia
Artikulu hau Kataluniako geografiari buruzko zirriborroa da. Wikipedia lagun dezakezu edukia osatuz.