Edukira joan

Èguet

Èguet
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
DepartamenduaEkialdeko Pirinioak
BarrutiPradeseko barrutia
Historic comarca of North CataloniaAlta Cerdanya
AlkateaGrégoire Vallbona (en) Itzuli
Izen ofizialaÉgat
Posta kodea66120
Geografia
Koordenatuak42°30′01″N 2°00′58″E / 42.5003°N 2.0161°E / 42.5003; 2.0161
Mapa
Azalera4,47 km²
Altitudea1.320 m, 1.962 m eta 1.728 m
MugakideakFont-romeu, Odelló i Vià, Estavar eta Targasona
Demografia
Biztanleria435 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 180 (%43,1) (%56,9) 238 alt_right
Dentsitatea97 bizt/km²
Udalerria Alta Cerdanyan kokatua.

Èguet (katalanez; frantsesez eta ofizialki: Égat) Katalan Herrietako udalerri bat da, Cerdanya eskualdean kokatua. Administratiboki Frantziako Ekialdeko Pirinioak departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 435 biztanle zituen 4,5 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Font-romeu, Odelló i Vià, Estavar eta Targasona.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
ÉgatÈguet
Població amb 200 habitants (2000)Targasona (1,8 km)
Població amb 470 habitants (2000)Estavar (4,0 km)
Població amb 1009 habitants (2000)Sallagosa (4,8 km)
Població amb 798 habitants (2000)Bolquera (5,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima erdikontinental eta mendi-ertzetako klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ekialdeko Pirinioetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); aire lehorra, batez ere neguan; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 7,1 °C-koa da, 15,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 748 mm-koa da, urtarrilean 7,1 euri-egun eta uztailean 6,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Formiguera udalerrian dago, 15 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 7,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 737,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 35,2 °C-koa da, 2012ko abuztuaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -18,6 °C-koa da, 2010ko martxoaren 11an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01002003004005001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 238 gizon, 180 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.00
0.00
 
90-94
 
3.33
2.52
 
85-89
 
3.33
0.00
 
80-84
 
0.00
0.00
 
75-79
 
0.00
4.62
 
70-74
 
3.33
4.62
 
65-69
 
6.11
18.49
 
60-64
 
8.89
6.72
 
55-59
 
12.22
9.24
 
50-54
 
12.22
9.24
 
45-49
 
12.22
8.82
 
40-44
 
11.67
4.62
 
35-39
 
0.00
4.62
 
30-34
 
6.11
4.62
 
25-29
 
0.00
4.62
 
20-24
 
0.00
6.30
 
15-19
 
2.78
6.72
 
10-14
 
11.67
4.20
 
5-9
 
0.00
0.00
 
0-4
 
6.11
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Égat udalerrian 435 biztanle zeuden eta 204 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,13 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 37,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

435biztanle
204elkarbizitza-unitate
2,13lagun elkarbizitza-unitateko
127familia
Udalerria
% 27
% 29
% 38
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 127 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (59). Guraso bakarreko 13 familietatik 4etan ama zen guraso bakarra. 73 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean.[9]

59
55
13
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,3), erdi-mailako lanbideak (% 27,9), enplegatuak (% 12,3), artisau, merkatari eta enpresa-buruak (% 10,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,3) Ekialdeko Pirinioak departamenduko batez bestekoaren (% 38,0) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 10
% 28
% 12
% 33
Ekialdeko Pirinioak
% 13
% 16
% 12
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 475 etxebizitza zeuden. Talderik handiena bigarren egoitza edo noizbehinkakoa ziren (248), 213 egoitza nagusiekin alderatuta eta 13 hutsik. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (252), eta apartamentuak gutxi ziren (219). Egoitza nagusietatik 115 beren jabearen bizilekuak ziren, 90 alokairuan zeuden, 8 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 9 doan lagata.[10]

475etxebizitza
213egoitza nagusi
252etxe
219apartamentu

Etxebizitza multzoa

213
248
Egoitza nagusia (213)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (248)Hutsik (13)

Etxe mota

252
219
Etxea (252)Apartamentua (219)

Jabetza egoera

115
90
Jabeak (115)Alokairuan (90)HLM (8)Doan lagata (9)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (104).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik5
1919-19454
1946-197040
1971-1990104
1991-200522
2006-202036

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (85). 92 etxebizitzatan berogailu mota "bestelakoa" erabiltzen zen, INSEEk gehiago zehazten ez duena. 161 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 92 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 103tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela2
2 gela28
3 gela44
4 gela54
5 gela edo gehiago85

Berogailu mota

42
62
92
Gas sarea (10)Fuel-olioa (42)Elektrizitatea (62)Gas botila (7)Bestelakoak (92)

Aparkalekua eta ibilgailuak

161aparkalekua
92ibilgailu 1
103ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 291 biztanleetatik 221 aktibo ziren (% 75,9), horietako 205 lanean (% 70,4) eta 17 langabezian (aktiboen % 7,7).

29115-64 urteko biztanle
% 75,9aktibo
% 70,4lanean
% 7,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 36,4
25-54 urte% 93,3
55-64 urte% 67,6
Gizonak% 75,6
Emakumeak% 76,3

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 6,7
BEPC, brebeta% 10,0
CAP-BEP% 7,1
Batxilergoa% 13,3
Goi-mailako +2% 6,2
Goi-mailako +3/4% 2,4
Goi-mailako +5% 8,3

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

70 ez-aktibotik 35 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 50,0), 15 erretiraturik zeuden (% 21,4) eta 19 bestelako ez-aktibo ziren (% 27,1).

Ez-aktiboak

% 50
% 21
% 27
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 13
% 39
% 28
% 9
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 133 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 205 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

133enplegu udalerrian
% 75,2soldatapeko
% 24,8ez-soldatapeko

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.960 eurokoa zen.

23.960 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.080 €

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 38 komertzioetatik, 2 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 13 eraikuntza enpresak ziren, 8 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 higiezinen enpresak ziren, 4 zerbitzu enpresak ziren, 4 administrazio publikoko enpresak ziren eta 1 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresa zen.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 16 zerbitzu publikoetatik, 1 funeraria zen, 1 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokia, 1 autoeskola, 1 igeltseroa, 2 margolariak, 2 zurginak, 2 iturginak, 3 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 1 jatetxe eta 1 higiezinen agentzia.[12]

2009an zeuden 6 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 liburu denda zen, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen eta 1 lurrin-denda zen.[13]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an inguruko herriekin osatutako barreiatutako lehen-hezkuntzako eskola bat zegoen.

  1. Estazioko erregistroak 2005ko uztailaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Formigueres », fiche climatologique. .
  6. Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: Txantiloi:Gaurko data).
  9. 1 2 3 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]