0% encontró este documento útil (1 voto)
829 vistas10 páginas

Lingua Galega e Literatura Conxugación Verbal Twan

El documento presenta una tabla con la conjugación de verbos regulares en gallego en los tiempos del indicativo, subjuntivo, imperativo e infinitivo. Incluye ejemplos como andar, varrer, partir, cuincar y obedecer. Explica que los verbos terminados en -CER y -CIR son regulares, excepto hacer y sus derivados, placar y sus derivados, y decir y sus derivados.
Derechos de autor
© © All Rights Reserved
Nos tomamos en serio los derechos de los contenidos. Si sospechas que se trata de tu contenido, reclámalo aquí.
Formatos disponibles
Descarga como PDF, TXT o lee en línea desde Scribd
0% encontró este documento útil (1 voto)
829 vistas10 páginas

Lingua Galega e Literatura Conxugación Verbal Twan

El documento presenta una tabla con la conjugación de verbos regulares en gallego en los tiempos del indicativo, subjuntivo, imperativo e infinitivo. Incluye ejemplos como andar, varrer, partir, cuincar y obedecer. Explica que los verbos terminados en -CER y -CIR son regulares, excepto hacer y sus derivados, placar y sus derivados, y decir y sus derivados.
Derechos de autor
© © All Rights Reserved
Nos tomamos en serio los derechos de los contenidos. Si sospechas que se trata de tu contenido, reclámalo aquí.
Formatos disponibles
Descarga como PDF, TXT o lee en línea desde Scribd

Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

VERBOS REGULARES
INDICATIVO SUBXUNTIVO IMPERATI INFINITIVO FORMAS
VO. CONXUGADO. NOMINAIS

PRES. COPRET FUT. POSPRET. PRET ANTEPRE. PRES. PRET. FUT.


Ando andaba andarei andaría andei andara ande andase andar andar andar
andas andabas andarás andarías andaches andaras andes andases andares anda andares
anda andaba andará andaría andou andara ande andase andar andar andando
ANDAR

andamos andabamos andaremos andariamos andamos andaramos andemos andásemos andarmos andarmos
andades andabades andaredes andariades andastes andarades andedes andásedes andardes andade andardes andado
andan andaban andarán andarían andaron andaran anden andasen andaren andaren
varro varría varrerei varrería varrín varrera varra varrese varrer varrer varrer
varres varrías varrerás varrerías varriches varreras varras varreses varreres varre varreres
varre varría varrerá varrería varreu varrera varra varrese varrer varrer varrendo
VARRER

varremos varriamos varreremos varreriamos varremos varreramos varramos varrésemos varrermos varrermos
varredes varriades varreredes varreriades varrestes varrerades varrades varrésedes varrerdes varrede varrerdes varrido
varren varrían varrerán varrerían varreron varreran varran varresen varreren varreren
parto partía partirei partiría partín partira parta partise partir partir partir
partes partías partirás partirías partiches partiras partas partises partires parte partires
parte partía partirá partiría partiu partira parta partise partir partir partindo
PARTIR

partimos partiamos partiremos partiriamos partimos partiramos partamos partísemos partirmos partirmos 1
partides partiades partiredes partiriades partistes partirades partades partísedes partirdes partide partirdes partido
parten partían partirán partirían partiron partiran partan partisen partiren partiren
cuínco cuincaba cuincarei cuincaría cuinquei cuincara cuínque cuincase cuincar cuincar cuincar
cuíncas cuincabas cuincarás cuincarías cuincaches cuincaras cuínques cuincases cuincares cuínca cuincares
CUINCAR

cuínca cuincaba cuincará cuincaría cuincou cuincara cuínque cuincase cuincar cuincar cuincando
cuincamos cuincabamos cuincaremos cuincariamos cuincamos cuincaramos cuinquemos cuincásemos cuincarmos cuincarmos
cuincades cuincabades cuincaredes cuincariades cuincastes cuincarades cuinquedes cuincásedes cuincardes cuincade cuincardes cuincado
cuíncan cuincaban cuincarán cuincarían cuincaron cuincaran cuínquen cuincasen cuincaren cuincaren
leo lía lerei lería lin lera lea lese ler ler ler
les lías lerás lerías liches leras leas leses leres le leres
le lía lerá lería leu lera lea lese ler ler lendo
lemos liamos leremos leriamos lemos leramos leamos lésemos lermos lermos
LER

ledes liades leredes leriades lestes lerades leades lésedes lerdes lede lerdes lido
len lían lerán lerían leron leran lean lesen leren leren
argúo argüía argüirei argüiría argüín argüíra argúa argüíse argüír argüír argüír
argúes argüías argüirás argüirías argüíches argüíras argúas argüíses argüíres argúe argüíres
argúe argüía argüirá argüiría argüíu argüíra argúa argüíse argüír argüír argüíndo
ARGÜÍR

argüímos argüïamos argüiremos argüiriamos argüímos argüiramos arguamos argüísemos argüírmos argüírmos
argüídes argüïades argüiredes argüiriades argüístes argüirades arguades argüísedes argüírdes argüíde argüírdes argüído
argúen argüían argüirán argüirían argüíron argüíran argúan argüísen argüíren argüíren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

Os verbos rematados no infinitivo en –CER e –CIR son regulares, agás facer e derivados, pracer e derivados e dicir e derivados).

INDICATIVO SUBXUNTIVO IMPERATI INFINITIVO FORMAS


VO. CONXUGADO. NOMINAIS

PRES. COPRET FUT. POSPRET. PRET ANTEPRE. PRES. PRET. FUT.


obedezo obedecía obedecerei obedecería obedecín obedecera obedeza obedecese obedecer obedecer
OBEDECER

obedeces obedecías obedecerás obedecerías obedeciches obedeceras obedezas obedeceses obedeceres obedece obedeceres obedecer
obedece obedecía obedecerá obedecería obedeceu obedecera obedeza obedecese obedecer obedecer
obedecemos obedeciamos obedeceremos obedeceriamos obedecemos obedeceramos obedezamos obedecésemos obedecermos obedecermos obedecendo
obedecedes obedeciades obedeceredes obedeceriades obedecestes obedecerades obedezades obedecésedes obedecerdes obedecede obedecerdes
obedecen obedecían obedecerán obedecerían obedeceron obedeceran obedezan obedecesen obedeceren obedeceren obedecido
traduzo traducía traducirei traduciría traducín traducira traduza traducise traducir traducir
traduces traducías traducirás traducirías traduciches traduciras traduzas traducises traducires traduce traducires traducir
TRADUCIR

traduce traducía traducirá traduciría traduciu traducira traduza traducise traducir traducir
traducimos traduciamos traduciremos traduciriamos traducimos traduciramos traduzamos traducísemos traducirmos traducirmos traducindo
traducides traduciades traduciredes traduciriades traducistes traducirades traduzades traducísedes traducirdes traducide traducirdes
traducen traducían traducirán traducirían traduciron traduciran traduzan traducisen traduciren traduciren traducido
digo dicía direi diría dixen dixera diga dixese dixer dicir dicir
dis dicías dirás dirías dixeches dixeras digas dixeses dixeres di dicires 2
di dicía dirá diría dixo dixera diga dixese dixer dicir dicindo
dicimos diciamos diremos diriamos dixemos dixeramos digamos dixésemos dixermos dicirmos
DICIR

dicides diciades diredes diriades dixestes dixerades digades dixésedes dixerdes dicide dicirdes dito
din dicían dirán dirían dixeron dixeran digan dixesen dixeren diciren
fago facía farei faría fixen fixera faga fixese fixer facer facer
fas facías farás farías fixeches fixeras fagas fixeses fixeres fai faceres
fai facía fará faría fixo fixera faga fixese fixer facer facendo
FACER

facemos faciamos faremos fariamos fixemos fixeramos fagamos fixésemos fixermos facermos
facedes faciades faredes fariades fixestes fixerades fagades fixésedes fixerdes facede facerdes feito
fan facían farán farían fixeron fixeran fagan fixesen fixeren faceren
prazo pracía pracerei pracería prouguen prouguera praza prouguese prouguer pracer pracer
praces pracías pracerás pracerías prougueches prougueras prazas prougueses prougueres prace praceres
prace pracía pracerá pracería prougo prouguera praza prouguese prouguer pracer pracendo
PRACER

pracemos praciamos praceremos praceriamos prouguemos prougueramos prazamos prouguésemos prouguermos pracermos
pracedes praciades praceredes praceriades prouguestes prouguerades prazades prouguésedes prouguerdes pracede pracerdes pracido
pracen pracían pracerán pracerían prougueron prougueran prazan prouguesen prougueren praceren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

• Os verbos acabados en -aer, -oer, -oír, aír levan un –i- na primeira persoa do presente de indicativo e en todo o presente de subxuntivo polo que para evitar a concorrencia
coas persoas cuarta e quinta persoa do copretérito levan diérese neste tempo. Aos verbos en –uír tamén se lle pon diérese no copretérito de indicativo aínda que non o
precise porque non hai coincidencia de formas

INDICATIVO SUBXUNTIVO IMPERATIVO. INFINITIVO FORMAS


CONXUGADO. NOMINAIS
PRES. COPRET FUT. POSPRET. PRET ANTEPRE. PRES. PRET. FUT.
caio caía caerei caería caín caera caia caese caer caer caer
caes caías caerás caerías caíches caeras caias caeses caeres cae caeres
cae caía caerá caería caeu caera caia caese caer caer caendo
CAER

caemos caïamos caeremos caeriamos caemos caeramos caiamos caésemos caermos caermos
caedes caïades caeredes caeriades caestes caerades caiades caésedes caerdes caede caerdes caído
caen caían caerán caerían caeron caeran caian caesen caeren caeren
oio oía oirei oiría oín oíra oia oíse oír oír oír
oes oías oirás oirías oíches oíras oias oíses oíres oe oíres
oe oía oirá oiría oíu oíra oia oíse oír oír oíndo
oímos oïamos oiremos oiriamos oímos oiramos oiamos oísemos oírmos oírmos
OÍR

oídes oïades oiredes oiriades oístes oirades oiades oísedes oírdes oíde oírdes oído
oen oían oirán oirían oíron oíran oian oísen oíren oíren 3
moio moía moerei moería moín moera moia moese moer moer moer
moes moías moerás moerías moíches moeras moias moeses moeres moe moeres
moe moía moerá moería moeu moera moia moese moer moer moendo
MOER

moemos moïamos moeremos moeriamos moemos moeramos moiamos moésemos moermos moermos
moedes moïades moeredes moeriades moestes moerades miades moésedes moerdes moede moerdes moído
moen moían moerán moerían moeron moeran moian moesen moeren moeren
saio saía sairei sairía saín saíra saia saíse saír saír saír
saes saías sairás sairías saíches saíras saias saíses saíres sae saíres
sae saía sairá sairía saíu saíra saia saíse saír saír saíndo
saímos saïamos sairemos sairiamos saímos sairamos saiamos saísemos saírmos saírmos
SAIR

saídes saïades sairedes sairiades saístes sairades saiades saísedes saírdes saíde saírdes saído
saen saían sairán sairían saíron saíran saian saísen saíren saíren
inclúo incluía incluirei incluiría incluín incluíra inclúa incluíse incluír incluír incluír
inclúes incluías incluirás incluirías incluíches incluíras inclúas incluíses incluíres inclúe incluíres
INCLUÍR

inclúe incluía incluirá incluiría incluíu incluíra inclúa incluíse incluír incluír incluíndo
incluímos incluïamos incluiremos incluiriamos incluímos incluiramos incluamos incluísemos incluírmos incluírmos
incluídes incluïades incluiredes incluiriades incluístes incluirades incluades incluísedes incluírdes incluíde incluírdes incluído
inclúen incluían incluirán incluirían incluíron incluíran inclúan incluísen incluíren incluíren
lúo luía luirei luiría luín luíra lúa luíse luír luír luír
lúes luías luirás luirías luíches luíras lúas luíses luíres lúe luíres
lúe luía luirá luiría luíu luíra lúa luíse luír luír luíndo
luímos luïamos luiremos luiriamos luímos luiramos luamos luísemos luírmos luírmos
LUÍR

luídes luïades luiredes luiriades luístes luirades luades luísedes luírdes luíde luírdes luído
lúen luían luirán luirían luíron luíran lúan luísen luíren luíren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

Verbos semirregulares
• Hai algúns verbos que teñen alternancia vocálica no radical e son considerados por isto como verbos semirregulares aínda que condicionan ao presente de
subxuntivo e ao imperativo:
1 -e- por -i- nas formas rizotónicas do presente de indicativo: mido, mides, mide, medimos, medides, miden. ADHERIR, ADVERTIR, AGREDIR,
CONCERNIR, CONFERIR, COMPETIR, DIFERIR, DISCERNIR, DIVERTIR, DIXERIR, ESPELIR, ESPIR, INFERIR, INSERIR, INVESTIR, INXERIR, MEDIR, PEDIR,
PREFERIR, PROFERIR, REFERIR, REFLECTIR, REPETIR, REVESTIR, TRANSGREDIR, TRASFERIR, VESTIR…
2 -e- por -i- na primeira persoa do presente de indicativo e por -ε- na segunda terceira e sexta persoa: sirvo, sεrves, sεrve, servimos, servides, sεrven.
Son os verbos FERIR, SEGUIR, MENTIR, SENTIR, SERVIR e os seus compostos.
3 -u- por -с- na segunda, terceira e sexta persoas do presente de indicativo: durmo, dɔrmes, dɔrme,durmimos, durmides,dɔrmen:ACUDIR, BULIR,
CONSUMIR, CUBRIR, CUSPIR, CUMPRIR*, DESCUBRIR, DESLUCIR, ENCUBRIR, ENTRELUCIR, ENSUMIR, FUNDIR*, FUXIR, LUCIR, MULIR, MUXIR*, PULIR,
REBULIR, RECUBRIR, RELUCIR, RUXIR, SACUDIR, SUBIR, SUFRIR, SUMIR, TRANSLUCIR, TREMELUCIR, ULIR, XURDIR E XUNGUIR.

*Cumprir: SER MESTER , ten alternancia. REMATAR UN PRAZO non presenta alternancia
*Fundir: RENDER, ten alternancia. DERRETER non presenta alternancia
*Muxir: QUITAR O LEITE ten alternancia. SON DAS VACAS non presenta alternancia
4
IMPERATIVO. INFINITIVO FORMAS
INDICATIVO SUBXUNTIVO CONXUGADO. NOMINAIS
PRES. COPRET FUT. POSPRET. PRET ANTEPRE. PRES. PRET. FUT.
visto vestía vestirei vestiría vestín vestira vista vestise vestir vestir vestir
vistes vestías vestirás vestirías vestiches vestiras vistas vestises vestires viste vestires
VESTIR (1)

viste vestía vestirá vestiría vestiu vestira vista vestise vestir vestir vestindo
vestimos vestiamos vestiremos vestiriamos vestimos vestiramos vistamos vestísemos vestirmos vestirmos
vestides vestiades vestiredes vestiriades vestistes vestirades vistades vestísedes vestirdes vestide vestirdes vestido
visten vestían vestirán vestirían vestiron vestiran vistan vestisen vestiren vestiren
ispo espía espirei espiría espín espira ispa espise espir espir espir
ispes espías espirás espirías espiches espiras ispas espises espires ispe espires
ESPIR (1)

ispe espía espirá espiría espiu espira ispa espise espir espir espindo
espimos espiamos espiremos espiriamos espimos espiramos ispamos espísemos espirmos espirmos
espides espiades espiredes espiriades espistes espirades ispades espísedes espirdes espide espirdes espido
ispen espían espirán espirían espiron espiran ispan espisen espiren espiren
agrido agredía agredirei agrediría agredín agredira agrida agredise agredir agredir agredir
AGREDIR ( 1)

agrides agredías agredirás agredirías agrediches agrediras agridas agredises agredires agride agredires
agride agredía agredirá agrediría agrediu agredira agrida agredise agredir agredir agredindo
agredimos agrediamos agrediremos agrediriamos agredimos agrediramos agridamos agredísemos agredirmos agredirmos
agredides agrediades agrediredes agrediriades agredistes agredirades agridades agredísedes agredirdes agredide agredirdes agredido
agriden agredían agredirán agredirían agrediron agrediran agridan agredisen agrediren agrediren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

sirvo servía servirei serviría servín servira sirva servise servir servir servir
serves [ɛ] servías servirás servirías serviches serviras sirvas servises servires sirve servires
SERVIR (2)

serve [ɛ] servía servirá serviría serviu servira sirva servise servir servir servindo
serviamos serviremos serviriamos servimos serviramos sirvamos servísemos servirmos servirmos
servimos
serviades serviredes serviriades servistes servirades sirvades servísedes servirdes servide servirdes servido
servides
servían servirán servirían serviron serviran sirvan servisen serviren serviren
serven [ɛ]
minto mentía mentirei mentiría mentín mentira minta mentise mentir mentir mentir
mentes [ɛ] mentías mentirás mentirías mentiches mentiras mintas mentises mentires minte mentires
MENTIR (2)

mente [ɛ] mentía mentirá mentiría mentiu mentira minta mentise mentir mentir mentindo
mentiamos mentiremos mentiriamos mentimos mentiramos mintamos mentísemos mentirmos mentirmos
mentimos
mentiades mentiredes mentiriades mentistes mentirades mintades mentísedes mentirdes mentide mentirdes mentido
mentides
mentían mentirán mentirían mentiron mentiran mintan mentisen mentiren mentiren
menten [ɛ]
fuxo fuxía fuxirei fuxiría fuxín fuxira fuxas fuxise fuxir fuxir fuxir
foxes [ɔ] fuxías fuxirás fuxirías fuxiches fuxiras fuxa fuxises fuxires fuxe fuxires
fuxía fuxirá fuxiría fuxiu fuxira fuxas fuxise fuxir fuxir fuxindo
FUXIR (3)

foxe [ɔ]
fuxiamos fuxiremos fuxiriamos fuximos fuxiramos fuxamos fuxísemos fuxirmos fuxirmos
fuximos
fuxiades fuxiredes fuxiriades fuxistes fuxirades fuxades fuxísedes fuxirdes fuxide fuxirdes fuxido
fuxides
fuxían fuxirán fuxirían fuxiron fuxiran fuxan fuxisen fuxiren fuxiren
foxen [ɔ]
mulo mulía mulirei muliría mulín mulira mula mulise mulir mulir mulir 5
moles[ɔ] mulías mulirás mulirías muliches muliras mulas mulises mulires mule mulires
mulía mulirá muliría muliu mulira mula mulise mulir mulir mulindo
MULIR (3)

mole[ɔ]
muliamos muliremos muliriamos mulimos muliramos mulamos mulísemos mulirmos mulirmos
mulimos
muliades muliredes muliriades mulistes mulirades mulades mulísedes mulirdes mulide mulirdes mulido
mulides
mulían mulirán mulirían muliron muliran mulan mulisen muliren muliren
molen[ɔ]
uno unía unirei uniría unín unira una unise unir unir unir
unes unías unirás unirías uniches uniras unas unises unires une unires
une unía unirá uniría uniu unira una unise unir unir unindo
unimos uniamos uniremos uniriamos unimos uniramos unamos unísemos unirmos unirmos
UNIR

unides uniades uniredes uniriades unistes unirades unades unísedes unirdes unide unirdes unido
unen unían unirán unirían uniron uniran unan unisen uniren uniren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

MODELOS DE VERBOS IRREGULARES


INFINITIVO
INDICATIVO SUBXUNTIVO IMPERATIV
CONXUGADO.
FORMAS
O. NOMINAIS
PRES. COPRET FUT. POSPRET. PRET ANTEPRE. PRES. PRET. FUT.
caibo cabía caberei cabería couben coubera caiba coubese couber caber caber
cabes cabías caberás caberías coubeches couberas caibas coubeses couberes cabe caberes
CABER

cabe cabía caberá cabería coubo coubera caiba coubese couber caber cabendo
cabemos cabiamos caberemos caberiamos coubemos couberamos caibamos coubésemos coubermos cabermos
cabedes cabiades caberedes caberiades coubestes couberades caibades coubésedes couberdes cabede caberdes cabido
caben cabían caberán caberían couberon couberan caiban coubesen couberen caberen
dou daba darei daría dei dera dea dese der dar dar
dás dabas darás darías deches deras deas deses deres dá dares
DAR

dá daba dará daría deu dera dea dese der dar dando
damos dabamos daremos dariamos demos deramos deamos désemos dermos darmos
dades dabades daredes dariades destes derades deades désedes derdes dade dardes dado
dan daban darán darían deron deran dean desen deren daren
estou estaba estarei estaría estiven estivera estea estivese estiver estar estar
estás estabas estarás estarías estiveches estiveras esteas estiveses estiveres está estares
ESTAR

está estaba estará estaría estivo estivera estea estivese estiver estar estando
estamos estabamos estaremos estariamos estivemos estiveramos esteamos estivésemos estivermos estarmos 6
estades estabades estaredes estariades estivestes estiverades esteades estivésedes estiverdes estade estardes estado
están estaban estarán estarían estiveron estiveran estean estivesen estiveren estaren
hei había haberei habería houben houbera haxa houbese houber haber haber
has habías haberás haberías houbeches houberas haxas houbeses houberes -- haberes
HABER

ha / hai había haberá habería houbo houbera haxa houbese houber haber habendo
habemos habiamos haberemos haberiamos houbemos houberamos haxamos houbésemos houbermos habermos
habedes habiades haberedes haberiades houbestes houberades haxades houbésedes houberdes -- haberdes habido
han habían haberán haberían houberon houberan haxan houbesen houberen haberen
vou ía irei iría fun fora vaia fose for ir ir
vas ías irás irías fuches foras vaias foses fores vai ires
vai ía irá iría foi fora vaia fose for ir indo
IR

imos iamos iremos iriamos fomos foramos vaiamos fósemos formos vamos irmos
ides iades iredes iriades fostes forades vaiades fósedes fordes ide irdes ido
van ían irán irían foron foran vaian fosen foren iren
ouzo ouvía ouvirei ouviría ouvín ouvira ouza ouvise ouvir ouvir ouvir
ouves ouvías ouvirás ouvirías ouviches ouviras ouzas ouvises ouvires ouve ouvires
OUVIR

ouve ouvía ouvirá ouviría ouviu ouvira ouza ouvise ouvir ouvir ouvindo
ouvimos ouviamos ouviremos ouviriamos ouvimos ouviramos ouzamos ouvísemos ouvirmos ouvirmos
ouvides ouviades ouviredes ouviriades ouvistes ouvirades ouzades ouvísedes ouvirdes ouvide ouvirdes ouvido
ouven ouvían ouvirán ouvirían ouviron ouviran ouzan ouvise ouviren ouviren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

pairo paría parirei pariría parín parira paira parise parir parir parir
pares parías parirás parirías pariches pariras pairas parises parires pare parires
PARIR

pare paría parirá pariría pariu parira paira parise parir parir parindo
parimos pariamos pariremos paririamos parimos pariramos pairamos parísemos parirmos parirmos
parides pariades pariredes paririades paristes parirades pairades parísedes parirdes paride parirdes parido
paren parían parirán parirían pariron pariran pairan parisen pariren pariren
podo podía poderei podería puiden puidera poida puidese puider poder poder
podes podías poderás poderías puideches puideras poidas puideses puideres pode poderes
PODER

pode podía poderá podería puido puidera poida puidese puider poder podendo
podemos podiamos poderemos poderiamos puidemos puideramos poidamos puidésemos puidermos podermos
podedes podiades poderedes poderiades puidestes puiderades poidades puidésedes puiderdes podede poderdes podido
poden podían poderán poderían puideron puideran poidan puidesen puideren poder
poño poñía poñerei poñería puxen puxera poña puxese puxer poñer poñer
pos poñías poñerás poñerías puxeches puxeras poñas puxeses puxeres pon poñeres
POÑER

pon poñía poñerá poñería puxo puxera poña puxese puxer poñer poñendo
poñemos poñiamos poñeremos poñeriamos puxemos puxeramos poñamos puxésemos puxermos poñermos
poñedes poñiades poñeredes poñeriades puxestes puxerades poñades puxésedes puxerdes poñede poñerdes posto
poñen poñían poñerán poñerían puxeron puxeran poñan puxesen puxer poñer
poño puña porei poría puxen puxera poña puxese puxer pór pór
pos puñas porás porías puxeches puxeras poñas puxeses puxeres pon pores
PÓR

pon puña porá poría puxo puxera poña puxese puxer pór pondo
7
pomos puñamos poremos poriamos puxemos puxeramos poñamos puxésemos puxermos pormos
pondes puñades poredes poriades puxestes puxerades poñades puxésedes puxerdes ponde pordes posto
pon puñan porán porían puxeron puxeran poñan puxesen puxer poren
quero quería quererei querería quixen quixera queira quixese quixer querer querer
queres quería quererás quererías quixeches quixeras queiras quixeses quixeres quere quereres
QUERER

quere quería quererá querería quixo quixera queira quixese quixer querer querendo
queremos queriamos quereremos quereriamos quixemos quixeramos queiramos quixésemos quixermos querermos
queredes queriades quereredes quereriades quixestes quixerades queirades quixésedes quixerdes querede quererdes querido
queren querían quererán quererían quixeron quixeran queiran quixesen quixeren quereren
río ría rirei riría rin rira ría rise rir rir ir
ris rías rirás rirías riches riras rías rises rires ri rires
ri ría rirá riría riu rira ría rise rir rir rindo
RIR

rimos riamos riremos ririamos rimos riramos riamos rísemos rirmos rirmos
rido
rides riades riredes ririades ristes rirades riades rísedes rirdes ride rirdes
rin rían rirán rirían riron riran rían risen riren riren
sei sabía saberei sabería souben soubera saiba soubese souber saber saber
sabes sabías saberás saberías soubeches souberas saibas soubeses souberes sabe saberes
SABER

sabe sabía saberá sabería soubo soubera saiba soubese souber saber sabendo
sabemos sabiamos saberemos saberiamos soubemos souberamos saibamos soubésemos soubermos sabermos
sabedes sabiades saberedes saberiades soubestes souberades saibades soubésedes souberdes sabede saberdes sabido
saben sabían saberán saberían souberon souberan saiban soubesen souberen saberen
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

son era serei sería fun fora sexa fose for ser ser
es eras serás serías fuches foras sexas foses fores sé seres
é era será sería foi fora sexa fose for ser sendo
SER

somos eramos seremos seriamos fomos foramos sexamos fósemos formos sermos
sodes erades seredes seriades fostes forades sexades fósedes fordes sede serdes sido
son eran serán sería foron foran sexan fosen foron seren
teño tiña terei tería tiven tivera teña tivese tiver ter ter
tes tiñas terás terías tiveches tiveras teñas tiveses tiveres ten teres
ten tiña terá tería tivo tivera teña tivese tiver ter tendo
TER

temos tiñamos teremos teriamos tivemos tiveramos teñamos tivésemos tivermos termos
tendes/tedes tiñades teredes teriades tivestes tiverades teñades tivésedes tiverdes tede terdes tido
teñen tiñan terán terían tiveron tiveran teñan tivesen tiveren teren
traio traía traerei traería trouxen trouxera traia trouxese trouxer traer traer
traes traías traerás traerías trouxeches trouxeras traias trouxeses trouxeres trae traeres
TRAER

trae traía traerá traería trouxo trouxera traia trouxese trouxer traer traendo
traemos traïamos traeremos traeriamos trouxemos trouxeramos traiamos trouxésemos trouxermos traermos
traedes traïades traeredes traeriades trouxestes trouxerades traiades trouxésedes trouxerdes traede traerdes traído
traen traían traerán traerían trouxeron trouxeran traian trouxesen trouxeren traeren
vallo valía valerei valería valín valera valla valese valer valer valer
vales valías valerás valerías valiches valeras vallas valeses valeres vale valeres
VALER

vale valía valerá valería valeu valera valla valese valer valer valendo
8
valemos valiamos valeremos valeriamos valemos valeramos vallamos valésemos valermos valermos
valedes valiades valeredes valeriades valestes valerades vallades valésedes valerdes valede valerdes valido
valen valían valerán valerían valeron valeran vallan valesen valeren valeren
vexo vía verei vería vin vira vexa vise vir ver ver
ves vías verás verías viches viras vexas vises vires ve veres
ve vía verá vería viu vira vexa vise vir ver vendo
VER

vemos viamos veremos veriamos vimos viramos vexamos vísemos virmos vermos
vedes viades veredes veriades vistes virades vexades vísedes virdes vede verdes visto
ven vían verán verían viron viran vexan visen viren veren
veño viña virei viría vin viñera veña viñese viñer vir vir
vés viñas virás virías viñeches viñeras veñas viñeses viñeres ven vires
vén viña virá viría veu viñera veña viñese viñer vir vindo
VIR

vimos viñamos viremos viriamos viñemos viñeramos veñamos viñésemos viñermos virmos
vindes/vides viñades viredes viriades viñestes viñerades veñades viñésedes viñerdes vinde/vide virdes vido
veñen viñan virán virían viñeron viñeran veñan viñesen viñeren viren
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

ANDAR Modelo da primeira conxugación

VARRER Modelo da segunda conxugación

PARTIR Modelo da terceira conxugación

OBEDECER / TRADUCIR Os verbos rematados en –cer (menos facer e pracer os seus derivados) e en –cir (menos dicir e algúns derivados) son completamente
regulares e conxúganse segundo estes dous modelos

CAER / OÍR / SAÍR /OÍR Son os modelos dos verbos rematados en –aer, -oer, -aír, -oír. No presente de indicativo na primeira persoa entre o lexema e o
morfema de modo/tempo intercálase un -i-, polo tanto este -i- aparecerá en todo o presente de subxuntivo e no imperativo na segunda persoa do singular. No
copretérito de indicativo nas persoas 4ª e 5ª levan diérese Conxúganse consonte a estes modelos: abstraer, acaer, atraer, caer, condoer, contraer, corroer,
choer, decaer, descontraer, desoír, detraer, distraer, doer, entreoír, esvaer, extraer, maltraer, moer, oír, proer, recaer, remoer, retraer, retrotraer, roer, saír,
sobresaír, subtraer.

INCLUÍR Modelo dos verbos rematados en –uír. Os verbos rematados en –uír como argüír, atribuír, concluír, construír, contribuír, destituír, destruír, diluír, estatuír,
fluír, imbuír, recluír, restituír, etc. son regulares pero no copretérito de indicativo nas persoas 4ª e 5ª levan diérese 9
LER é un verbo regular. Conxúganse do mesmo xeito os verbos crer, descrer, reler, sobreser e trasler.

RIR é un verbo regular. Sorrir conxúgase igual.

VESTIR Primeiro modelo dos verbos rematados en –ir e con -e- como vogal final da raíz do infinitivo e que presentan alternancias vocálicas. Consonte a este
modelo tamén se conxugan os verbos: adherir, advertir, agredir, competir, concernir, conferir, desapedir, despedir, diferir, discernir, divertir, dixerir, espelir, espir,
expedir, impedir, inferir, inserir, investir, inxerir, medir, pedir, preferir, proferir, reexpedir, referir, reflectir, repetir, revestir, suxerir, transferir, transgredir, vestir.

SERVIR Segundo modelo dos verbos rematados en –ir e con -e- como vogal final da raíz do infinitivo e que presentan alternancias vocálicas. Consonte a este
modelo tamén se conxugan os verbos: asentir, conseguir, consentir, desmentir, ferir, malferir, mentir, perseguir, proseguir, resentir, seguir, sentir.

UNIR Primeiro modelo dos verbos rematados en –ir e con u como vogal final da raíz do infinitivo e que non presentan alternancias vocálicas. Consonte a este
modelo tamén se conxugan so verbos: aducir, afundir, aludir, asumir, conducir, confundir, cumprir (completar), curtir, deducir, desentupir, desunir, difundir,
discutir, eludir, embutir, entupir, escapulir, esculpir, fulxir, fundir (derreter), incumbir, inducir, infundir, insurxir, nutrir, percutir, presumir, reducir, refulxir,
refundir, repercutir, resumir, reunir, rustrir, seducir, sucumbir, suplir, traducir, tupir, unir, unxir, urxir, zurcir...
Lingua galega e literatura Conxugación verbal Twan

FUXIR Segundo modelo dos verbos rematados en –ir e con u como vogal final da raíz do infinitivo e que presentan alternancias vocálicas. Consonte a este modelo
tamén se conxugan so verbos: acudir, bulir, consumir, cubrir, cumprir (ser preciso), cuspir, descubrir, deslucir, durmir, encubrir, engulir, ensumir, entrelucir, fundir
(render), fuxir, lucir, mulir, muxir, pulir, rebulir, recubrir, relucir, ruxir, sacudir, subir, sufrir, sumir, translucir, tremelucir, tusir, ulir, urdir, xunguir, surdir.

DICIR Conxúganse coma este verbo os derivados contradicir, desdicir, predicir. Bendicir e maldicir con regulares, aínda que no presente de indicativo e no
presente de subxuntivo poden seguir o modelo de dicir.

FACER Conxúganse do mesmo xeito afacer, desfacer, refacer, satisfacer.

POÑER Conxúganse igual os derivados antepoñer, apoñer, compoñer, contrapoñer, depoñer, descompoñer, dispoñer, expoñer, impoñer, indispoñer, opoñer,
predispoñer, presupoñer, propoñer, recompoñer, repoñer, superpoñer, supoñer, traspoñer, xustapoñer.

PÓR Conxúganse igual os derivados antepor, apor, compor, contrapor, depor, descompor, dispor, expor impor, indispor, opor, predispor, presupor, propor,
recompor, repor, superpor, supor, traspor, xustapor.

PRACER Os derivados apracer, compracer, despracer son regulares e conxúganse coma obedecer.

TER Os verbos abster, ater, conter, deter, entreter, manter, reter e soster conxúganse igual. 10

VALER Do mesmo xeito conxúgase equivaler.

VER Conxúganse segundo este modelo os derivados: entrever, prever, rever. Prover conxúgase como ver nos tempos to tema de presente e nas formas nominais
(provexo, provés...; provía...; proverei...), mentres que nos tempos do tema de perfecto tende a facerse regular: provín, proviches, proveu, provemos, provestes,
proveron; provera, etc..; provese, etc.

VIR Poden conxugarse igual advir, convir, contravir, desconvir, devir, desavir, intervir, previr, provir, reconvir, sobrevir.

También podría gustarte