MUGAGABE
A) El Mugagabe es la forma indeterminada Cundo lo usamos? En cualquiera de
los siguientes casos.
a.1) Izen propioetan
Adibidez
He estado con Nekane.
Nekanerekin egon naiz.
[No se dice Nekanearekin egon naiz: He estado con la Nekane]
a.2) Interrogativas
Zer? Zein? Zenbat?
Adibidez
A qu hora?.
Zer ordutan?
En qu piso?.
Zein pisutan?
a.3) Zenbakiak
Con los nmeros, usamos el mugagabe cuando no sabemos a qu nos estamos
refiriendo. Vamos a verlo con el ejemplo de abajo. En el primer caso, nos estamos
refiriendo a tres casas conocidas, por lo tanto, no usamos el mugagabe. En el segundo
caso, nos estamos refiriendo a tres casas que no sabemos cules son, por tanto, usamos
mugagabe.
Adibidez
En las tres casas.
Hiru etxeetan
En tres casas.
Hiru etxetan
a.4) Determinatzaile zehaztugabeekin
Edozein Horrenbest Gehiago
Zenbait e Gutxiago
Makina bat Hainbeste Pila bat
Anitz Hainbat Pilo bat
Honenbat Edozer
Horrenbat Asko
Hainbat Gutxi
Honenbeste Batzuk
a.5) Esaera finkoetan
Su Sutara bota Esker eskuin
Eguzki Eguzkitan eskerrean zaude?
ipini Mesa Mesatara joan
Izerdi Izerditan nago Leki hori lekutan
Ur Uretara noa dago
Lo Lotan nago Leku lekutan egon
Belar Belarretan Eskerra eskerretara
nago hartu
Elur Elurretan nago Txiki txikitan
Gazte gaztetan
a.6) Con los siguientes verbos:
Bihurtu Sartu Egin
Hautatu Hartu Joan
Izendatu Bilakatu Kontratatu
Bidali Egon Aukeratu
Adibidez
Se convirti en catlico.
Katoliko bihurtu zen.
La bruja convirti al prncipe en rana.
Sorginek printzea igel bihurtu zuen.
A Aitor le han elegido director.
Aitor zuzendari aukeratu dute.
Se ha ido de cooperante.
Kooperante joan da.
a.7) Con el partitivo
Se usa sobre todo en oraciones negativas e interrogativas. El
verbo, se pone en singular.
Adibidez
Como este ao no tienes planes para vacaciones
Aurten oporraldietarako planik izaten ez duzunez
B) Mugagabea eta aditza
Euskaltzaindia, permite usar con el mugagabe, usar tanto el
singular como el plural en el verbo
http://www.euskaltzaindia.net/jagonet/galdera.asp?
hizkuntza=eu&id=167
Adibidez
Ha venido mucha gente.
Neska asko etorri da = Neska asko etorri dira.
Se recomienda sin embargo, usar el singular, aunque en
algunas expresiones relacionadas con la edad se usa en plural,
por influencia del castellano
Adibidez
Tiene 17 aos.
17 urte ditu.