VERBUL (DAS VERB)
Verbele sunt parti de vorbire flexibile. Flexiunea verbului se cheama conjugare. Criteriile dupa care se conjuga un verb sunt: persoana numar timp mod diateza Verbele se impart din ratiuni didactice in doua grupe:verbe slabe (regulate) si verbe tari (neregulate). Din punct de vedere al functiunii avem un grup restrans de verbe auxiliare si modale Verbele tari sau neregulate trebuie invatate ca o poezie cu cele trei forme de baza:infinitiv, imperfect si participiu trecut. Pentru aceasta EXISTA TABELE cu aceste verbe. O astfel de tabela oferim si noi la pagina TABEL CU VERBE TARI
[Link] AUXILIARE Tempus Infinitiv = Infinitiv Indikativ Prsens = Indicativ prezent Singular sein haben = a fi =a avea bin = habe = sunt am bist hast = = esti ai ist = Hat = este are war = era warst = erai war = erau hatte = avea hattest = aveati hatte = aveau Plural haben =a avea sind = Haben suntem = avem seid = habt = sunteti aveti sind = haben ei sunt/ = ei au/ Dvs Dvs sunteti aveti Waren Hatten = eram = aveam wart = hattet erati = aveati waren = Hatten ei erau/ ei Dvs aveau/ erati Dvs aveati sein = a fi
Person ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
werden =a deveni werde = devin wirst = devii wird = devine wurde = devenea wurdest = deveneai wurde = deveneati
Person Wir = noi ihr = voi sie/Sie = ei/Dvs wir = noi ihr = voi sie/Sie = ei/Dvs
Werden = a deveni Werden = devenim werdet = deveniti Werden = ei devin/ Dvs deveniti wurden = deveneau wurdet = deveneati wurden = ei deveneau/ Dvs deveneati
Indikativ Prterium(Imperfekt) = Indicativ imperfect
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
[Link] MODALE Person Indikativ Prsens = Indicativ prezent Ich = eu drfen Darf = am voie knnen Kann = pot mgen Mag = imi place mssen Mu = trebuie sollen Soll = ar trebui Sollst = ar wollen Will = vreau Wissen Wei = stiu
Du = tu
Darfst = ai voie
Kannst = poti
Magst = iti place
Mut = trebuie
Willst = vrei
Weit = stii
trebui er/sie/es = el/ea Darf =are voie Drfen= avem voie Drft = aveti voie Drfen = ei au voie/Dvs aveti voie Durfte = aveam voie Durftest = aveai voie Durfte = avea voie Durften = aveam voie Durftet = aveati voie Durften = ei aveau voie/ dvs aveati voie Kann = poate Mag= ii place Mu = trebuie Soll = ar trebui Sollen = ar trebui Sollt = ar trebui Sollen = ar trebui Will = vrea Wei = stie
Wir = noi
Knnen = putem
Mgen = ne place
Mssen = trebuie
Wollen = vrem
Wissen = stim
Ihr = voi
Knnt = puteti
Mgt = va place
Mt = trebuie
Wollt = vreti
Wisst = stiti
sie/Sie ei/Dvs
Knnen = ei pot/ dvs puteti
Mgen = lor le place/ Dvs va place
Mssen = trebuie
Wollen = ei vor / dvs vreti
Wissen = ei stiu / Dvs stiti
Indikativ Prterium(Imper fekt) = Indicativ imperfect
Ich = eu
Konnte= puteam
Mochte = imi placea
Mute = trebuia
Sollte = trebuia
Wollte = vroiam
Wusste = stiam
Du = tu
Konntest = puteai
Mochtest = ti-ar placea
Mutest = trebuia
Solltest = ar fi trebuit Sollte = ar fi trebuit Sollten = ar fi trebuit Solltet = ar fi trebuit Sollten = ar fi trebuit
Wolltest = vroiai
Wusstest = stiai
er/sie/es = el/ea
Konnte = putea
Mochte = i-ar placea
Mute = trebuia
Wollte = vroia
Wusste = stia
Wir = noi
Konnten = puteam Konntet = puteati
Mochten = ne-ar placea
Muten = trebuia
Wollten = vroia
Wussten = stia
Ihr = voi
Mochtet = var placea
Mutet = trebuia
Wolltet = vroiati
Wusstet = stiati
sie/Sie ei/Dvs
Konnten = ei puteau/ Dvs puteati
Mochten = lor le-ar placea/ Dumnevoastr a v-ar placea
Muten = ei trebuiau/ Dvs trebuia
Wollten = ei vroiau/ dvs vroiati
Wussten = ei stiau/ dvs stiati
[Link] DE CONJUGARE AL VERBULUI MACHEN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timp) Numerus (Numar) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi Indikativ (Indicativ)
Prsens (Prezent)
mache = fac machst = faci macht = face machen = fac macht = faceto
sie = ea = Dvs Prteritum(Imperfekt) Imperfect Singular ich = eu du = tu
Sie
machen = fac/faceti machte = faceam machtest = faceai machte = facea machten = faceam machtet = faceati machten = faceau/faceati habe gemacht = am facut hast gemacht = ai facut hat gemacht = a facut haben gemacht = am facut habt gemacht = ati facut
er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Perfekt Perfect Singular ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei = Dvs Futur I Viitor I Singular ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs [Link] DE CONJUGARE AL VERBULUI SPRECHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timpul) Numerus (Numarul) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Sie
haben gemacht = au facut werde machen = voi face wirst machen = vei face wird machen = va face werden machen = vom face werdet machen = veti face werden machen = vor face/veti face
Indikativ (Indicativ)
Prsens Prezent
spreche = vorbesc sprichst = vorbesti spricht = vorbeste sprechen = vorbim sprecht = vorbiti sprechen = vorbesc
Prteritum(Imperfekt) Imperfect
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
sprach = vorbeam sprachst = vorbeai sprach = vorbea sprachen = vorbeam spracht = vorbeati sprachen = vorbeau/vorbeati habe gesprochen = am vorbit hast gesprochen = ati vorbit hat gesprochen = a vorbit haben gesprochen = am vorbit habt gesprochen = ati vorbit haben gesprochen = au vorbit werde sprechen = voi vorbi wirst sprechen = vei vorbi wird sprechen = va vorbi werden sprechen = vom vorbi werdet sprechen = veti vorbi werden sprechen = vor vorbi/veti vorbi
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
Perfect
Perfekt
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = dvs
Futur I Viitor
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
V. MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI FAHREN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timpul) Numerus (Numarul) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Prterium(Imperfekt) Singular ich = eu Indikativ (Indicativ)
Prsens Prezent
fahre = calatoresc fhrst = calatoresti fhrt = calatoreste fahren = calatorim fahrt = calatoriti fahren = calatoresc/calatoriti fuhr = calatoream
Imperfect
du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
fuhrst = calatoreai fuhr = calatorea fuhren = calatoream fuhrt = calatoreati fuhren = calatoreau/calatoreati bin gefahren = am calatorit bist gefahren = ai calatorit ist gefahren = a calatorit sind gefahren = am calatorit seid gefahren = ati calatorit sind gefahren = au calatorit/ati calatorit werde fahren = voi calatori wirst fahren = vei calatori wird fahren = va calatori werden fahren = vom calatori werdet fahren = veti calatori werden fahren = vor caltori/veti calatori
Perfekt Perfect
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
Futur I Viitor
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
[Link] DE CONJUGARE AL VERBULUI CU PARTICULA SEPARABILA AUF/MACHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timpul) Numerus (Numarul) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Prterium(Imperfekt) Imperfect Singular ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Indikativ (Indicativ)
Prsens Prezent
mache auf = deschid machst auf = deschizi macht auf = deschide machen auf = deschidem macht auf = deschideti machen auf = deschid/deschideti machte auf = deschideam machtest auf = deschideai machte auf = deschidea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
machten auf = deschideam machtet auf = deschideati machten auf = deschideau/deschideati habe aufgemacht = am deschis hast aufgemacht = ai deschis hat aufgemacht = a deschis haben aufgemacht = am deschis habt aufgemacht = ati deschis haben aufgemacht = ai deschis/ati deschis werde aufmachen = vom deschide wirst aufmachen = vei deschide wird aufmachen = va deschide werden aufmachen = vom deschide werdet aufmachen = veti deschide werden aufmachen = vor deschide/veti deschide
Perfekt Perfect
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
Futur I Viitor
Singular
ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea
Plural
wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs
REGULA PENTRU FORMAREA PERFECTULUI COMPUS CU HABEN SAU SEIN Verbele care arata miscarea cu directie sau trecerea dintr-o stare in alta formeaza perfectul compus cu sein
1. 2. 3.
verbe de miscare: gehen, fahren,laufen, kommen, steigen verbe de trecere din o stare in alta:einschlafen, sterben alte verbe (cu sein):sein, bleiben, werden, passieren, gelingen, geschehen