0% fanden dieses Dokument nützlich (0 Abstimmungen)
245 Ansichten6 Seiten

Das Verb

Hochgeladen von

iuliaciobanu
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Wir nehmen die Rechte an Inhalten ernst. Wenn Sie vermuten, dass dies Ihr Inhalt ist, beanspruchen Sie ihn hier.
Verfügbare Formate
Als DOC, PDF, TXT herunterladen oder online auf Scribd lesen
0% fanden dieses Dokument nützlich (0 Abstimmungen)
245 Ansichten6 Seiten

Das Verb

Hochgeladen von

iuliaciobanu
Copyright
© Attribution Non-Commercial (BY-NC)
Wir nehmen die Rechte an Inhalten ernst. Wenn Sie vermuten, dass dies Ihr Inhalt ist, beanspruchen Sie ihn hier.
Verfügbare Formate
Als DOC, PDF, TXT herunterladen oder online auf Scribd lesen

VERBUL (DAS VERB)

Verbele sunt parti de vorbire flexibile. Flexiunea verbului se cheama conjugare. Criteriile dupa care se conjuga un verb sunt: persoana numar timp mod diateza Verbele se impart din ratiuni didactice in doua grupe:verbe slabe (regulate) si verbe tari (neregulate). Din punct de vedere al functiunii avem un grup restrans de verbe auxiliare si modale Verbele tari sau neregulate trebuie invatate ca o poezie cu cele trei forme de baza:infinitiv, imperfect si participiu trecut. Pentru aceasta EXISTA TABELE cu aceste verbe. O astfel de tabela oferim si noi la pagina TABEL CU VERBE TARI

[Link] AUXILIARE Tempus Infinitiv = Infinitiv Indikativ Prsens = Indicativ prezent Singular sein haben = a fi =a avea bin = habe = sunt am bist hast = = esti ai ist = Hat = este are war = era warst = erai war = erau hatte = avea hattest = aveati hatte = aveau Plural haben =a avea sind = Haben suntem = avem seid = habt = sunteti aveti sind = haben ei sunt/ = ei au/ Dvs Dvs sunteti aveti Waren Hatten = eram = aveam wart = hattet erati = aveati waren = Hatten ei erau/ ei Dvs aveau/ erati Dvs aveati sein = a fi

Person ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

werden =a deveni werde = devin wirst = devii wird = devine wurde = devenea wurdest = deveneai wurde = deveneati

Person Wir = noi ihr = voi sie/Sie = ei/Dvs wir = noi ihr = voi sie/Sie = ei/Dvs

Werden = a deveni Werden = devenim werdet = deveniti Werden = ei devin/ Dvs deveniti wurden = deveneau wurdet = deveneati wurden = ei deveneau/ Dvs deveneati

Indikativ Prterium(Imperfekt) = Indicativ imperfect

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

[Link] MODALE Person Indikativ Prsens = Indicativ prezent Ich = eu drfen Darf = am voie knnen Kann = pot mgen Mag = imi place mssen Mu = trebuie sollen Soll = ar trebui Sollst = ar wollen Will = vreau Wissen Wei = stiu

Du = tu

Darfst = ai voie

Kannst = poti

Magst = iti place

Mut = trebuie

Willst = vrei

Weit = stii

trebui er/sie/es = el/ea Darf =are voie Drfen= avem voie Drft = aveti voie Drfen = ei au voie/Dvs aveti voie Durfte = aveam voie Durftest = aveai voie Durfte = avea voie Durften = aveam voie Durftet = aveati voie Durften = ei aveau voie/ dvs aveati voie Kann = poate Mag= ii place Mu = trebuie Soll = ar trebui Sollen = ar trebui Sollt = ar trebui Sollen = ar trebui Will = vrea Wei = stie

Wir = noi

Knnen = putem

Mgen = ne place

Mssen = trebuie

Wollen = vrem

Wissen = stim

Ihr = voi

Knnt = puteti

Mgt = va place

Mt = trebuie

Wollt = vreti

Wisst = stiti

sie/Sie ei/Dvs

Knnen = ei pot/ dvs puteti

Mgen = lor le place/ Dvs va place

Mssen = trebuie

Wollen = ei vor / dvs vreti

Wissen = ei stiu / Dvs stiti

Indikativ Prterium(Imper fekt) = Indicativ imperfect

Ich = eu

Konnte= puteam

Mochte = imi placea

Mute = trebuia

Sollte = trebuia

Wollte = vroiam

Wusste = stiam

Du = tu

Konntest = puteai

Mochtest = ti-ar placea

Mutest = trebuia

Solltest = ar fi trebuit Sollte = ar fi trebuit Sollten = ar fi trebuit Solltet = ar fi trebuit Sollten = ar fi trebuit

Wolltest = vroiai

Wusstest = stiai

er/sie/es = el/ea

Konnte = putea

Mochte = i-ar placea

Mute = trebuia

Wollte = vroia

Wusste = stia

Wir = noi

Konnten = puteam Konntet = puteati

Mochten = ne-ar placea

Muten = trebuia

Wollten = vroia

Wussten = stia

Ihr = voi

Mochtet = var placea

Mutet = trebuia

Wolltet = vroiati

Wusstet = stiati

sie/Sie ei/Dvs

Konnten = ei puteau/ Dvs puteati

Mochten = lor le-ar placea/ Dumnevoastr a v-ar placea

Muten = ei trebuiau/ Dvs trebuia

Wollten = ei vroiau/ dvs vroiati

Wussten = ei stiau/ dvs stiati

[Link] DE CONJUGARE AL VERBULUI MACHEN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timp) Numerus (Numar) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi Indikativ (Indicativ)

Prsens (Prezent)

mache = fac machst = faci macht = face machen = fac macht = faceto

sie = ea = Dvs Prteritum(Imperfekt) Imperfect Singular ich = eu du = tu

Sie

machen = fac/faceti machte = faceam machtest = faceai machte = facea machten = faceam machtet = faceati machten = faceau/faceati habe gemacht = am facut hast gemacht = ai facut hat gemacht = a facut haben gemacht = am facut habt gemacht = ati facut

er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Perfekt Perfect Singular ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei = Dvs Futur I Viitor I Singular ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs [Link] DE CONJUGARE AL VERBULUI SPRECHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timpul) Numerus (Numarul) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Sie

haben gemacht = au facut werde machen = voi face wirst machen = vei face wird machen = va face werden machen = vom face werdet machen = veti face werden machen = vor face/veti face

Indikativ (Indicativ)

Prsens Prezent

spreche = vorbesc sprichst = vorbesti spricht = vorbeste sprechen = vorbim sprecht = vorbiti sprechen = vorbesc

Prteritum(Imperfekt) Imperfect

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

sprach = vorbeam sprachst = vorbeai sprach = vorbea sprachen = vorbeam spracht = vorbeati sprachen = vorbeau/vorbeati habe gesprochen = am vorbit hast gesprochen = ati vorbit hat gesprochen = a vorbit haben gesprochen = am vorbit habt gesprochen = ati vorbit haben gesprochen = au vorbit werde sprechen = voi vorbi wirst sprechen = vei vorbi wird sprechen = va vorbi werden sprechen = vom vorbi werdet sprechen = veti vorbi werden sprechen = vor vorbi/veti vorbi

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

Perfect

Perfekt

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = dvs

Futur I Viitor

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

V. MODEL DE CONJUGARE AL VERBULUI FAHREN -LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timpul) Numerus (Numarul) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Prterium(Imperfekt) Singular ich = eu Indikativ (Indicativ)

Prsens Prezent

fahre = calatoresc fhrst = calatoresti fhrt = calatoreste fahren = calatorim fahrt = calatoriti fahren = calatoresc/calatoriti fuhr = calatoream

Imperfect

du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

fuhrst = calatoreai fuhr = calatorea fuhren = calatoream fuhrt = calatoreati fuhren = calatoreau/calatoreati bin gefahren = am calatorit bist gefahren = ai calatorit ist gefahren = a calatorit sind gefahren = am calatorit seid gefahren = ati calatorit sind gefahren = au calatorit/ati calatorit werde fahren = voi calatori wirst fahren = vei calatori wird fahren = va calatori werden fahren = vom calatori werdet fahren = veti calatori werden fahren = vor caltori/veti calatori

Perfekt Perfect

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

Futur I Viitor

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

[Link] DE CONJUGARE AL VERBULUI CU PARTICULA SEPARABILA AUF/MACHEN LA INDICATIV PREZENT,IMPERFECT, PERFECT COMPUS SI VIITOR I Tempus (Timpul) Numerus (Numarul) Singular Person (Persoana) ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Plural wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs Prterium(Imperfekt) Imperfect Singular ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea Indikativ (Indicativ)

Prsens Prezent

mache auf = deschid machst auf = deschizi macht auf = deschide machen auf = deschidem macht auf = deschideti machen auf = deschid/deschideti machte auf = deschideam machtest auf = deschideai machte auf = deschidea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

machten auf = deschideam machtet auf = deschideati machten auf = deschideau/deschideati habe aufgemacht = am deschis hast aufgemacht = ai deschis hat aufgemacht = a deschis haben aufgemacht = am deschis habt aufgemacht = ati deschis haben aufgemacht = ai deschis/ati deschis werde aufmachen = vom deschide wirst aufmachen = vei deschide wird aufmachen = va deschide werden aufmachen = vom deschide werdet aufmachen = veti deschide werden aufmachen = vor deschide/veti deschide

Perfekt Perfect

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

Futur I Viitor

Singular

ich = eu du = tu er/sie/es = el/ea

Plural

wir = noi ihr = voi sie = ei Sie = Dvs

REGULA PENTRU FORMAREA PERFECTULUI COMPUS CU HABEN SAU SEIN Verbele care arata miscarea cu directie sau trecerea dintr-o stare in alta formeaza perfectul compus cu sein

1. 2. 3.

verbe de miscare: gehen, fahren,laufen, kommen, steigen verbe de trecere din o stare in alta:einschlafen, sterben alte verbe (cu sein):sein, bleiben, werden, passieren, gelingen, geschehen

Das könnte Ihnen auch gefallen